Salvia hispanica

Chia tohumu, Salvia hispanica bitkisinin tohumları için kullanılan isimdir. Chia tohumunun faydaları hakkında detaylı bilgi edin.Besin değerleri hakkında detaylı bilgi edinin.

Chia Tohumun Tanımı

Tohumlar küçük (1.87±1mm uzunluğunda, 1.21±0.08mm genişliğinde ve 0.88±0.04mm inceliğinde) oval basık şekilli ve koyu kahveden beje, küçük koyu noktalarla, renk çeşitliliğine sahiptir, Figür 1’de gösterildiği gibi; beyaz tohumların ağırlığı daha fazla, genişlik ve incelikte siyah olanlardan daha iridir. Temiz ve kuru tohumlar yıllarca antioksidan içeriğini koruyabilir ve bu da gerekli yağ içeriğinin bozulmasının önüne geçer.

Salvia hispanica: Chia Botanik ve Taksonomik Tanım

Chia tohumu Lamiance familyasına aittir. Bu grup nanegiller familyasının bir parçasıdır. Taksonomik tanımı şu şekildedir:

Kingdom: Plantae
Subkingdom: Tracheobionta
Superdivision: Spermatophyta
Division: Magnoloiphyta
Class: Magnoliopsida
Subclass: Asteridae
Order: Lamiales
Family: Lamiaceae
Genera: Salvia
Specie: Hispanica

Genel kullanılan isimleri arasında Chia, Spanish sage, mexican chia ve black chia vardır.

Chia (Salvia hispanica L.) yaz aylarında çiçek açan yıllık otsudur, yaklaşık bir metre uzunluğunda, saplı bir bitkidir, yaprakları 4-8cm uzunluğunda ve 3-5cm genişliğinde tırtıklıdır, çiçekleri çift cinsiyetlidir, çiçekleri küçük çiçek tablaları içinde uzun sivri uçlu dikenler tarafından korunan çok sayıda kümeler halinde yaşarlar, tohumları oval, pürüzsüz, parlaktır, benekli-kahverengi, gri, koyu kırmızı ve beyaz renklidir, genellikle dörtlü gruplar halinde bulunur. Bitkinin dört köşeli, yivli ve tüylü kökleri vardır. Chia hafif-orta derecede killi ve kumlu toprakta ve hatta çok ıslak olmayan iyi drenajlı toprakta yetişir. Asildi toprağa ve kuraklığa yarı dayanıklıdır. Chia genel olarak dağlık bölgelerde yetişir, don ve güneşsiz ortamlara az dayanıklılığı vardır. Şekilsel olarak yabani ve ıslah edilmiş bitkilerin pek farkı yoktur, günümüzde chia ekimi Orta Amerika’da sınıflandırılmıştır.

Yaprakları böcekleri engelleyici yağları içerir, böylece böcek zehri ya da diğer kimyasal bileşenler olmadan yetiştirilebilir. Meksika’da ardıç, meşe, çam, meşe-çam ormanlarında, ortalama 1.9m boyunda olan yabani türleri kolayca yetişir, tohum dağılması ile yayılır. Meksika’nın Jalisko eyaletinde, bahar sonu yaz başı gibi çiftliklerde yetiştirilir.

Avrupa ülkelerinde sera ortamında mart, nisan ayında yetiştirilir. Yaklaşık iki haftanın sonunda çimlenme tamamlanır, yeterince uzadıklarında saksılara alınır. Bitki olarak çok kuru ortamlara dayanıklıdır, bu tohum, Bolivya, Arjantin, Kolombiya gibi gelişmekte olan ülkeler için son derece ilgi çekicidir, Salta, Jujuy, Tucuman, ve Catamarca dahil bir çok bölgede yetişir.